Društvo Demos na Kamniškem je pred časom izdalo zbornik "Čas počasi briše", ki vsebuje pričevanja in gradivo o mobilizirancih v nemško vojsko med drugo svetovno vojno. Ker je del knjige posvečen tudi tunjiškim mobilizirancem, je prav, da z dovoljenjem avtorja (Matej Stele), objavimo odlomek.

Usode tunjiških fantov, ki jih je okupator mobiliziral, so bile različne, jim je pa skupno to, da odločitev za vstop v vojsko Tretjega rajha ni bila prostovoljna. Celo tistih ne, ki so morali nositi uniforme in tetovaže SS, ki naj bi bila organizacija prostovoljcev. Po pripovedovanju še živečih mobilizirancev so namreč v SS izbirali višje in močnejše fante, ki pa glede tega, kako bodo »vojsko služili«, niso imeli izbire. S tem so »Tunjčani« delili usodo več deset tisočev slovenskih fantov, ki jih je vojna prisilila, da so se daleč od doma bojevali (in umirali) za tuje interese. »Stvar je zdaj taka, da ʻcesarʼ rabi soldatov in bo tudi Kranjce dodobra pobral,« je zapisal mobiliziranec Tone Stele v enem izmed svojih pisem – in še kako prav je imel! …. (kliknite na "Več" v naslednji vrstici)


.png)
